Złomowanie samochodu, a rezygnacja z OC



Złomowanie samochodu, a rezygnacja z OC

Miałeś wypadek i Twoje auto nie nadaje się do dalszej eksploatacji? A może zdecydowałeś się zezłomować stary samochód, którego naprawa generowałaby zbyt duże koszta? W obydwu przypadkach musisz zrealizować formalności związane z pozbyciem się pojazdu. Sprawdź, jak powinien  przebiegać proces złomowania i na co zwrócić uwagę w czasie realizacji usługi.

Złomowanie pojazdu – informacje ogólne

Złomowany samochód powinien być w miarę kompletny, co w praktyce oznacza, że musi ważyć co najmniej 90% masy zapisanej w dowodzie rejestracyjnym. Za każdy ubytek stacja demontażu może doliczyć dodatkową opłatę. Przejęcie samochodu przez skup złomu wiąże się najczęściej z drobną gratyfikacją – w zależności od punktu klient może otrzymać od 100 do 500 zł. Ceny złomu samochodowego są zależne od marki pojazdu, stopnia uszkodzeń oraz obecności szczególnie wartościowych części. Po przejęciu auta skup złomu wydaje kierowcy komplet dokumentów:
- zaświadczenie o przyjęciu pojazdu,
- unieważnienie dowodu rejestracyjnego i karty pojazdu,
- potwierdzenie unieważnienia tablic rejestracyjnych.
Wszystkie te dokumenty są niezbędne w celu złożenia wniosku o zwrot niewykorzystanej składki OC.
W niektórych przypadkach kierowca jest zobowiązany do zawarcia umowy kupna-sprzedaży.
Przed skorzystaniem z usług skupu warto sprawdzić, czy firma działa w pełni legalnie i dysponuje stosownym zezwoleniem od wojewody.

Odzyskanie składki OC a złomowanie auta

W przypadku zezłomowania auta przedmiot ubezpieczenia przestaje istnieć, dlatego kierowca powinien podjąć odpowiednie kroki prawne w celu odzyskania składki. Po otrzymaniu zaświadczenia o zezłomowaniu pojazdu należy wyrejestrować go w ciągu 30 dni, a wzór wyrejestrowania wraz  oświadczeniem (dostępnym na stronie towarzystwa ubezpieczeniowego) dostarczyć do ubezpieczyciela. Dokumenty można złożyć bezpośrednio w biurze agenta lub drogą elektroniczną. W przypadku wyboru procedury elektronicznej należy wysłać ubezpieczycielowi skan dokumentu z własnoręcznym podpisem.
Towarzystwo Ubezpieczeniowe powinno dokonać ponownego przekalkulowania składki za okres od wyrejestrowania pojazdu do końca ważności polisy. Zwrot jest przekazywany na wskazane konto bankowe.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Złomowanie auta krok po kroku

Na co zwracać uwagę przy wyborze skupu aut?

Auto-skup24com Skup aut za gotowke !złomowanie samochodow Bydgoszcz,Gdzie najlepiej sprzedac auto w Bydgoszczy